اینترنت همانند دریاست ، کسی که آن را نمی شناسد همانند کسی ست که شنا را نمی داند.

شجریان شجرۀ موسیقی ایران است

موضوع : اخبار موسیقی

مدیتا موزیک – « حسین نوش آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- از تصویب اصلاح ماده ٢٠ آیین‌نامه اجرایی اداره اماکن گفت و این در حالی است که این ماجرا چند روز پیش از طرف ادارۀ اماکن تکذیب شده بود. حالا اما معاون پارلمانی وزیر فرهنگ می‌گوید که ابلاغیه‌اش به دستِ نیروی انتظامی رسیده است. او امروز وعده داد، طبق تصویب‌نامه هیأت وزیران که ١٣ تیرماه براساس پیشنهاد وزارت ارشاد برگزار شد، صدور مجوز برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری از جمله اجرای صحنه‌ای موسیقی و تئاتر برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از نظر بررسی انتظامی و ترافیکی به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود. نیروی انتظامی نیز موظف است در مدت ١٠ روز نظر خود را در این زمینه ارائه کند تا امنیت مراسم و محل برگزاری را بدون دخالت در صدور مجوز، محتوای برنامه و ویژگی مجریان تأمین شود. او همچنین بارِ دیگر دربارۀ «محمدرضا شجریان» سخن گفت.

 

%image_alt%

او البته یادآوری کرد: «متقاضیان برگزاری برنامه‌های یادشده موظف هستند حداقل از ۴٨ ساعت قبل از اجرای برنامه، مشخصات ساعت و روز تشکیل مراسم و صرفا نام پیشنهادکننده آن را با ارائه دو عدد کارت ورود به محل برگزاری به مسئولان ذی‌ربط انتظامی ارائه کنند.»

به گفتۀ نوش‌آبادی، این ماده سه تبصره دارد و صدور مجوز جشنواره‌های فرهنگی، هنری و صنایع دستی که براساس قوانین مربوط برعهده سازمان میراث فرهنگی هستند مشمول این ماده خواهد شد. همچنین ارائه نشدن پاسخ در مهلت ۱۰ روزه مقرر از طرف نیروی انتظامی، به منزله نبودن مشکل انتظامی و ترافیکی است. اماکن عمومی دارای مجوز برگزاری مراسم جشن، عروسی، مهمانی و شب‌نشینی به اخذ اجازه دیگری از نیروی انتظامی نیاز ندارند. این مصوبه به وزارتخانه‌های ارشاد و کشور ابلاغ شده است و تا کنون باید به نیروی انتظامی نیز ابلاغ شده باشد.»

او همچنین از حمایت نیروی انتظامی در موضوع لغو کنسرت‌ها سخن گفت: « رابطه ما با نیروی انتظامی صمیمانه بوده و زمانی که بحث لغو اجرای کنسرت‌ها مطرح شد، شاید نقش نیروی انتظامی در این زمینه کم‌رنگ و نادر بوده است و در سال‌های گذشته به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد. اگر همکاری نیروی انتظامی نبود، صدها برنامه هنری که در اماکن عمومی اجرا شده است، صورت نمی‌گرفت. اختلاف ما نیز فقط در بحث مجوز بود که آن‌ها هم در گذشته برای خودشان در این زمینه حقی قائل بودند، اما پس از اصلاح این آیین‌نامه که دولت آن را مصوب کرده، طبیعی است که همه باید آن را اجرا کنیم.»

اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چند روز قبل به این مساله اشاره کرده بود که تلاش‌هایی برای بازگشتِ خسروی آواز ایران به ایران در حال انجام است؛ حالا نوش‌آبادی می‌گوید: «شجریان، شجره موسیقی سنتی ایران است و طبیعی است که تمام توجه‌های فرهنگی ایران معطوف او باشد. امیدواریم حال ایشان بهبود پیدا کند و خدا را شکر با توجه به گزارش‌هایی که به دست ما می‌رسد، حال آقای شجریان روبه بهبودی است و اتفاق نگران‌کننده‌ای وجود ندارد. تلاش مسئولان فرهنگی این است که اگر شرایط انتقال او به ایران فراهم شود، این کار صورت بگیرد، البته با توجه کردن به مسائلی که موجب آسیب دیدن بیمار نشود. اگر مقدمات انتقال استاد شجریان به ایران فراهم شود، امکان رسیدگی به‌صورت جدی‌تر نیز فراهم می‌شود؛ اما در حال حاضر او در خارج از کشور بستری است و البته نگرانی خاصی نیز وجود ندارد. پیشنهاد وزیر زمانی می‌تواند محقق شود که شرایط بهداشتی و درمانی برای او وجود داشته باشد. این پیشنهاد نشانه اهمیت و دلسوزی وزیر ارشاد نسبت به هنرمندان است؛ اما این موضوع صرفا در حد پیشنهاد است و کسی برای انجام آن اعلام آمادگی نکرده است.»

چه امتیازی می دهید؟
۰ تا کنون ثبت شده است
تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "مدیتا موزیک" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود. گرافیک و طراحی : سرور اساک